شرکت‌های ICT خلاق زیر چتر قانون حمایت از دانش‌بنیان‌ها

دبیر ستاد توسعه فضای مجازی معاونت علمی از برنامه‌ریزی برای شناسایی شرکت‌های خلاق که ماهیت دانش‌بنیان ندارند خبر داد و گفت: این شرکت‌ها مشمول قانون حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان می‌شوند.

مهدی فقیهی با بیان اینکه طرح «شناسایی شرکت‌های خلاق» در مرحله عملیاتی شدن در معاونت علمی فناوری رئیس‌جمهوری است و به زودی در ستاد توسعه ICT و فضای مجازی رونمایی می‌شود، گفت: شناسایی شرکت‌های خلاق به این معنی است که شرکت‌هایی که شرایط دانش‌بنیان شدن را به ذات ندارند و ماهیت آنها آن سطح تکنولوژی که قانون دانش‌بنیان دیده را فراهم نکند، شناسایی شوند. وی با بیان اینکه این شرکت‌ها، شرکت‌های نوآور و خلاقی هستند که به فضای اقتصاد دانش‌بنیان کشور کمک می‌کنند، ادامه داد: بنابراین مطابق با برنامه مدنظر، این شرکت‌ها را شناسایی و حمایت می‌کنیم؛ این حمایت نزدیک و همتراز با قانون حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان خواهد بود. دبیر ستاد توسعه ICT و فضای مجازی معاونت علمی فناوری رئیس‌جمهوری گفت: بخش اصلی این پروژه مربوط به شرکت‌های فناوری اطلاعات است که قابلیت‌های دانش‌بنیان شدن ندارند اما خلاقیت و نوآوری دارند.

فقیهی با تاکید بر اینکه تعریف شرکت‌های خلاق متفاوت از استارت‌آپ است، ادامه داد: قرار است اکوسیستمی فراهم شود تا شرکت‌هایی که قابلیت دانش‌بنیان شدن ندارند، بتوانند از حمایت‌های همتراز با شرکت‌های دانش‌بنیان بهره‌مند شوند. دبیر ستاد توسعه ICT فضای مجازی معاونت علمی تصریح کرد: در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات، مکانیزم‌های تشخیص و ارزیابی شرکت‌های خلاق در ستاد توسعه ICT معاونت علمی در حال انجام است و به محض آنکه شرکتی به‌عنوان شرکت خلاق شناسایی شود می‌تواند از مزایای معافیت مالیاتی و تسهیلات دیگر استفاده کند.

وی تاکید کرد: پیش‌بینی می‌کنیم با توجه به شرایط موجود، بیش از چند هزار شرکت پتانسیل حضور در حوزه ICT به‌عنوان شرکت خلاق را داشته باشند، چرا که از مجموع شرکت‌های دانش‌بنیان در کشور، بیش از ۴۰درصد در حوزه ICT مشغول هستند و براین اساس پیش‌بینی می‌شود در حوزه شرکت‌های خلاق نیز بیش از ۵۰درصد شرکت‌هایی که وارد می‌شوند، جنسشان ICT است و این می‌تواند حجم بالای چند هزار شرکت باشد. فقیهی با اشاره به اینکه در حال تدوین استانداردها با رعایت حداقل‌ها هستیم، گفت: به زودی و حداکثر تا یک ماه آینده شرایط شناسایی شرکت‌های خلاق از طریق فراخوان اعلام می‌شود و استارت‌آپ‌هایی که نمی‌توانند دانش‌بنیان باشند می‌توانند از طریق ارائه درخواست در این زمینه اقدام کنند.

 

منبع: مهر

<

این پست رو به اشتراک بذارین