سمینار توسعه کسب و کارهای فضاپایه در شیراز

سمینار توسعه کسب و کارهای فضاپایه با حضور دکتر صادقی نائینی سرپرست معاونت توسعه کاربرد و خدمات فضائی و هیات همراه، مهندس سهرابی مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان فارس، دکتر سهراب پور مدیر شتاب دهنده کوانتوم در سالن دکتر مصطفوی دانشگاه شیراز، در شش بخش با همکاری اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان فارس، دانشگاه شیراز و شتاب دهنده کوانتوم برگزار گردید.

 

در این سمینار دکتر صادقی نائینی ضمن ارائه گزارشی از عملکرد سازمان فضائی ایران عنوان نمود: فناوری فضایی در زندگی ما نقش دارد و کاربردهای آن باعث منفعت در زندگی افراد جامعه می شود. ایشان هدف از طرح های اجرایی سازمان فضائی ایران در سال ۱۳۹۷ را تحقق سه موضوع: تقویت ایده نوآوری و پژوهش، فرهنگ سازی پژوهش و اطلاع رسانی و فعالیت های آموزشی و مالی معرفی نمود.

 

در ادامه ایشان مدل سازمان فضایی ایران را مشابه سازمان فضایی اروپا دانست که شامل ۲ فاز می گردد: در فاز اول (امکان سنجی)، سازمان از تیم ها به صورت کامل حمایت می کند و در فاز بعدی (بلوغ)، سازمان فرایندهای منتورینگ رویدادها را پوشش می دهد.

 

در ادامه سمینار، سخنرانان به بیان کاربردهای علمی، پژوهشی و اجرایی از داده های ماهواره‌ای جهت توسعه کسب و کارهای نوپای فضاپایه پرداخته و مثالهای عینی استفاده از اطلاعات فوق توسط استارتاپ ها در زمینه کشاورزی، محیط زیست، آلودگی هوا، خدمات شهری، آب و خاک و … را نام بردند.

 

در زیر به اختصار گزارشی از هر ۶ بخش آمده است:

 

بخش اول

نخستین سخنران؛ خانم مهندس منصوری (متخصص حوزه سنجش از دور سازمان فضایی کشور در مرکز فضایی ماهدشت) در رابطه با تاریخچه سازمان فضایی مطرح نمود که این سازمان از سال ۱۳۵۳ با طرح استفاده از ماهواره زیر نظر سازمان برنامه و بودجه شروع به کار کرده است که در این مرحله شامل ۵ فاز بوده است و تا پایان سال ۱۳۷۰ هر ۵ فاز به بهره برداری رسیده است. همچنین در سال ۱۳۷۰-۱۳۸۲ تبدیل طرح استفاده از ماهواره به مرکز سنجش از دور در مجلس شورای اسلامی تصویب و در سال ۱۳۸۲ سازمان فضایی در وزارت ارتباطات تاسیس شد و مرکز سنجش از دور نیز به سازمان فضایی منتقل شد.

 

بخش دوم

جناب آقای مهندس دهقان از متخصصین سنجش از دور با گرایش کشاورزی، سخنران دوم این سمینار بودند که حول محور تلفیق سنجش از دور با کشاورزی با موضوع رصد زمین صحبت کردند.

 

بخش سوم

دکتر مجردی از اعضای هیئت علمی دانشگاه و از بخش خصوصی همراه اعضا سازمان فضایی ایران در رابطه با کاربرد های سنجش از دور در شهرسازی به حوزه های قابل بحث این قسمت  شامل: پیش بینی محصول، آبیاری، مطالعات خاک، توسعه منابع آب، مخاطرات خشکسالی، پایداری کارایی کشاورزی و باغات پرداخت.

 

بخش چهارم

دکتر یزدان از موسسه سنجش از دور بصیر (شرکت دانش بنیان) در رابطه با نحوه ی بکارگیری نرم افزار مدیریت فایل های دسته ای صحبت کرد.

 

بخش پنجم

جناب آقای مهندس توکلی در رابطه با استارتاپ های موفق اروپا در حوزه شهری عنوان نمود که

استارتاپ هایی در زمینه انداره گیری درخت های سطح شهر، آمارگیری از سطل های زباله، نصب سنسور حسگر در سطح شهر و استفاده از داده های ماهواره ای به منظور تفکیک، تشخیص و گزارش نوع آلودگی، توانایی تشخیص مسیر سبز شهری با پایین ترین سطح از آلودگی برای تردد؛ از جمله استارتاپ های موفق مورد بحث بودند.

 

بخش ششم

خانم دکتر یحیی، مشاور سازمان فضایی و توسعه کسب و کار از زنجیره ارزش فضا پایه و راه اندازی کسب و کار ها صحبت کرد. همچنین عنوان نمود که هدف جدید سیاست گذاری شده سازمان فضایی ایران تقویت، توانمند سازی و یا ایجاد کسب و کارهای فضاپایه با همکاری پارک ها و شتاب دهنده ها است.

 

در پایان، جلسه با پرسش و پاسخ شرکت کنندگان و سخنرانان پایان یافت .

 

نوشته شده توسط سمیه منصوری

<

این پست رو به اشتراک بذارین