رویداد کارآفرینی هفت گنج

رویداد هفت گنج

استارتاپ و کارآفرینی واژه های جذابی هستند که این روزها بسیار شنیده می شوند و اکثر افراد غافل از شناخت دقیق خود و مبانی کارآفرینی  و به دنبال پیاده سازی رویای خود مبنی بر داشتن کسب و کار منحصر بف فرد، وارد این فضا می شوند. طبیعی است که همانند سایر بخش های زندگی این بخش نیز با چالش ها و مشکلاتی  مواجه خواهد بود. عدم آگاهی دقیق از این مشکلات و نداشتن توانایی ریشه یابی آنها نه تنها می تواند سبب نابودی کسب و کار شود بلکه می تواند زندگی افراد را نیز با مشکلات جدی روبه­رو کند. در این میان استفاده از تجربه افراد با تخصص و مطرح در این زمینه می تواند به کسب آگاهی و شناخت مسیر کارآفرینی و مواجه بهتر با چالش های پیش رو، کمک شایانی کند. به این منظور رویداد «هفت گنج » در روز چهارشنبه ۲۷ ام خرداد ماه ۹۷ توسط جناب آقای مهندس میثم زرگرپور از سوی شتابدهنده کوانتوم، در دو بخش ارائه مباحث و جلسه پرسش و پاسخ برگزار گردید.

جناب آقای میثم زرگرپور مدیرعامل و عضو هیئت مدیره شرکت سرمایه گذاری جسورانه سیناتک در حوزه فناوری های مالی می باشند. راه اندازی موفق و فروش استارتاپ «صبح فردا» و داوری بیش از ۱۳۰۰ طرح استارتاپی از جمله سوابق ایشان می باشد. فعالیت در بخش خصوصی،‌ دولتی و نیز در زمینه استارتاپ سبب فراهم آمدن گنجینه ای گرانبها از تجربیات شده است که به طور خلاصه در رویداد هفت گنج تحت عنوان «هفت توصیه کوتاه به دیوانه هایی که قصد راه اندازی یک استارتاپ را دارند!»به سمع و نظر مشتاقان و فعالان استارتاپی رسانده شد.  « من به عنوان فردی که زمانی استارتاپ داشته و توانسته ام آن را با موفقیت به فروش برسانم طبق گفته برنارد شاوو معتقدم که این دیوانه ها هستند که هیچ گاه به وضع موجود راضی نمی شوند و برای تغییر آن به پا می خیزند! »

در ادامه به موضوعات مطرح شده در بخش نخست این کارگاه پرداخته خواهد شد.

  1. به جای تاسیس یک استارتاپ سعی در راه اندازی بیزینس داشته باشید!

واقعیت این است که  هم اکنون  در کشور با  افرادی رو به رو هستیم که جذابیت های ظاهری استارتاپ سبب ورود آنها به این حوزه شده است! افراد معمولا درخیالات خود،‌ استارتاپ را یک فعالیت اقتصادی همراه با محل کار شیک و مرتب و ساعت کاری متغیر تصور می کنند که می توانند آزادانه بر روی ایده های خلاقانه و نوآورانه خود کار کنند. « تجربه شخصی من نشان می دهد که بسیاری ازافراد برای به دست آودن محیط کاری لاکچری وارد استارتاپ می شوند! »  جدایی استارتاپ از بیزینس مفهوم دیگری است که با آن را روبه­رو هستیم. ذهنیت ما از بیزینس به این صورت است که احتمالا متعلق به یک فرد بازاری است که درون مغازه خود نشسته است؛ هیچ استفاده ای از تکنولوژی نداشته و صرفا به کار دلالی مشغول است. این ذهنیت در تقابل با ذهنیت شکل گرفته از استارتاپ مبنی بر کاری  خلاقانه و تکنولوژیک قرار دارد.

«‌‌‌ بسیاری از افراد موفق فعال در حوزه  بیزینس،‌ افرادی هستند که از ماهیت استارتاپ اطلاعاتی نداشته اند اما عملکرد استارتاپ گونه ای داشته اند!  برای مثال پدر بزرگ من،‌ در سال ۱۳۲۰ با وجود عدم آگاهی از ماهیت  استارتاپ، در کسب و کار خود یک عملکرد استارتاپی متناسب با تعاریف امروز راه اندازی کرد! » واقعیت امر این است که استارتاپ مفهومی جدا از بیزینس نمی باشد بلکه یک مرحله از مراحل راه اندازی کسب و کار می­باشد. ارزش تلقی شدن استارتاپی بودن و استارتاپی ماندن از سوی کسانی که به این حوزه وارد می شوند، روند دیگری است که در کشور شاهد آن هستیم! غافل از اینکه استارتاپ تنها یکی از مراحل یک کسب و کار بوده و باید طی مدت زمان کوتاهی (حداکثر هفت سال) به پایان برسد؛ در صورتی که کسب و کار همانند نمونه هایی از کسب و کارهای خانوادگی در ایران،‌ ممکن است حتی به قدمت یک قرن نیز به درازا بکشد! باید همواره این نکته را درنظر داشت که استارتاپ  تنها یک بخش از کسب و کار است و باید تا حد امکان به سرعت از این مرحله که جریان درآمدی ناپایداری دارد گذر کرده وبه کسب درآمد پایدار رسید. اگر از ابتدای امر،  ذهنیت خود را بر مبنای راه اندازی کسب و کار قرار دهیم، آنگاه اسیر جذابیت های کاری استارتاپ ها نشده و این بخش را به عنوان مرحله­ی گذر از کسب وکار خود که به سرعت باید طی شود، در نظر خواهیم گرفت.

  1. به جای دویدن به دنبال پول، به دنبال حل مشکلات باشید!

شکل ۱ روند یک کار استارتاپی را نشان می دهد. معمولا افراد قبل از راه اندازی استارتاپ،‌ احساس نارضایتی از زندگی دارند وهنگامی که ایده راه اندازی  استارتاپ به ذهنشان می رسد، شروع به کار می­کنند. در ابتدای کار اشتیاق شدیدی وجود دارد که بعد ازمدتی و با شروع مشکلاتی از قبیل؛ فشارهای روحی ناشی از کار و نیز از جانب اطرافیان، نابسامانی ‌وضعیت مالی و …  این اشتیاق کم رنگ تر می شود. معمولا در این هنگام، تعداد زیادی از افراد سعی می کنند با رها سازی کار و یا تغییر ایده، خود را از وضعیت به وجود آمده نجات دهند. نهایتا تعداد بسیار کمی از افراد می توانند در برخورد با این چالش ها و مشکلات سربلند بیرون آمده و به موفقیت دست یابند. این دسته از افراد همان کسانی هستند که هدف خود را چیزی به جز کسب درآمد و پول تعیین کرده اند! همانطور که همه فعالان حوزه استارتاپی می دانند، مشکلات پیش روی استارتاپ بسیار زیاد است به گونه ای که گاهی منجر به  تعطیلی کسب و کار می شود که اصطلاحا به آن خودکشی سازمانی می گویند! نکته ای که باید آن را مد نظر قرار داد این است که اگر نقطه اتکا اهرم کارآفرینی را چیزی به جز پول مانند مسائلی که با عمیق ترین ویژگی های انسانی درگیر هستند، قرار دهیم می توانیم راحت تر با این مشکلات برخورد کنیم. « اگر صرفا به دنبال کسب درآمد هستید مسیرهای راحت تری از کارآفرینی وجود دارد که کلاس اجتماعی بالاتری نیز دارند.» افراد بسیار موفق، آنهایی بوده اند که با شدت قوت و ضعف های مختلف به دنبال بهتر کردن دنیا برای خود و یا بقیه بوده اند. « اگر حقیقتا به دنبال حل مشکل انسان های بسیاری باشید یقین بدانید که به کسب درآمد نیز خواهید رسید.»

شکل ۱

  1. از درخواست کمک نترسید!

« هم کمک کنید و هم کمک بگیرید!» شاید کمک خواستن از دیگران به دلایل متعدد برای افراد کمی سخت باشد،‌ اما واقعیت این است که کسی که درخواست کمک نکند و بتواند موفق بشود، ‌وجود ندارد! « برای کارآفرینان ۱۰ ویژگی عنوان شده است که شخصا ۴ مورد از آنها را که؛ تحمل ابهام،‌ یادگیری، ‌تعهد شخصی و توانایی شبکه سازی است را بیشتر می پسندم.» ویژگی چهارم یعنی توانایی شبکه سازی یکی از مهم ترین ویژگی هایی است که کارآفرینان باید آن را در خود ایجاد و تقویت کنند. رید هافمن بنیان گذار linked in، ‌بزرگترین شبکه اجتماعی حرفه ای  دنیا،‌ در کتاب خود تحت عنوان« نوپای خود را به دنیا بیاور» عنوان  می کند که: « معمولا اطراف ما انسان ها را سه لایه شبکه ارتباطی در بر گرفته است. در لایه اول خانواده و دوستان بسیار نزدیکی هستند که آنها را به طور روزانه مشاهده می کنیم؛ تعداد کمی از  افراد در این لایه قرار می گیرند. در لایه دوم،‌ همکاران فعلی و نیز همکاران سابق ما هستند که با آنها ارتباط محدود تری داریم. و در لایه سوم افرادی هستند که اطلاعات بسیار محدود تری از  آنها به نسبت افراد لایه های قبل داریم و تنها از حوزه فعالیت آنها آگاهی داریم.» رید هافمن ادعای عجیبی را که مطمئنا بر اساس تحلیل داده های  linked in  به دست آمده است را  مطرح می کند که « بیشترین فعالیت های اقتصادی که به شما پیشنهاد داده می شود از سوی افراد موجود در لایه سوم است.» بنابراین هرچقدر که افراد بیشتری را به صورت هدفمند و فعال بشناسید، احتمالا افراد موفق تری در کسب وکار خود خواهید بود! این ماجرا هیچ گاه به صورت ناگهانی اتفاق نخواهد افتاد و نیازمند ایجاد و تقویت مهارت شبکه سازی است. بنابراین سعی کنید فعال باشید، افراد مختلف را بشناسید و خود را به آنها بشناسانید و نهایتا از قدرت شبکه ارتباطی ایجاد شده برای حل مشکلات خود استفاده کنید. در نظر داشته باشید که همانطور که شما می­توانید از شبکه ارتباطی خود جهت حل مشکلات کاری خود، کمک بگیرید باید آنها را نیز از کمک های خود که بهترین نوع آن ارائه رایگان دانسته هایتان است؛ بهره مند سازید. « از جمله فعالیت های من در تقویت شبکه ارتباطی خود،‌ پادکست ۱۰ صبح شامل مجموعه نکات کاربردی برای استارتاپ ها است که اثر مثبت بسیار زیادی در برند شخصی من ایجاد کرد.» از دیگر مصداق های کمک گرفتن از دیگر افراد،‌ خواندن کتاب است! « سعی کنید کتاب های تخصصی و مدیریتی خود را به گونه  ای بخوانید که گویا قرار است از آنها امتحان بدهید!»

  1. مراقب زانوهایتان باشید!

اغلب افرادی که استارتاپ راه اندازی می کنند،‌ از سلامتی خود برای انجام کار هزینه می کنند. ورزش،‌ تغذیه مناسب، روابط عاطفی و …  همگی پارامترهایی هستند که در سلامت روحی و روانی افراد نقش داشته و معمولا کسانی که شروع به راه اندازی یک استارتاپ می کنند از این پارامترها غفلت می ورزند! به دلیل جوان بودن افرادی که وارد پروسه کارآفرینی می شوند،‌ بسیاری از آسیب های وارد شده به سلامتی این افراد، در دهه های بعدی زندگیشان نمایان خواهد شد. این واقعیت که به دلیل کار زیاد،‌ ممکن است زندگی از تعادل خود خارج شود،‌ غیر قابل انکار است اما باید توجه داشت که کفه مربوط به کار نباید آنقدر سنگین شود که به کلی سبب پرتاب کفه زندگی شود!

  1. نسبت به خودتان و دیگران ادب داشته باشید!

در مسیر کارآفرینی مطمئنا با چالش ها و مشکلات بسیار زیادی روبه­رو و دچار فشار های روحی و روانی متعددی خواهید شد؛ اما نباید ‌هیچ کدام از این مشکلات شما را از چارچوب اخلاقی خارج کرده و به توهین و یا بعضا هتاکی نسبت به سایر فعالان اکوسیستم سوق دهد؛ چراکه این امر وجهه حرفه ای شما را به اندازه ای نابود می کند که پس از گذشت زمان زیاد نیز درست نخواهد شد! شعر زیبای سعدی:« بزرگش نخوانند اهل خرد/ که نام بزرگان به زشتی برد»  خود گویای این مسئله است.

  1. به دنبال حل مسئله خودتان باشید!

اولین گام حل یک مسئله،‌ تعریف صحیح  آن است. پس از برداشت گام نخست،‌ باید در جست­وجوی گزینه هایی برای حل آن بوده و نهایتا بعد از غربال گری بین گزینه های موجود به یک گزینه به عنوان راهکار حل مسئله مورد نظر دست یابیم. یکی از اشتباهات کلیدی افراد، تعریف مسئله بر اساس پاسخ های ذهنی است که از سوگیری های بسیار خطرناک به شمار می آید. برای مثال بسیاری از افراد صرفا برای کسب آزادی بیشتر و کارمند نبودن، وارد پروسه راه اندازی استارتاپ می شوند! مثال دیگری از تعریف نادرست مسئله، اشتباهی است که بسیاری از افراد فنی به آن دچار می شوند و آن افزودن یک ویژگی و مشخصه خارج از  نیاز واقعی مشتری به محصول است! بنابراین باید سعی کنید خارج از هر گونه سو گیری شخصی، مسئله اصلی را تعریف و به دنبال حل آن باشید! یکی از راهکار کشف سوگیری های شخصی و حصار ذهنی، مطالعه  و بالابردن آگاهی هایتان است. آیا از انجام کار خود هدفی دارید یا خیر؟ آیا صرفا به دلیل اینکه افراد مختلف وارد حوزه کارآفرینی شده اند به این حوزه روی آورده اید؟ آیا محصول شما نیاز واقعی مشتریانتان را برطرف می کند؟ همگی نمونه هایی از پرسش هایی هستند که به هنگام تعریف درست مسئله مورد نظر در زمینه های گوناگون باید به آنها پاسخ داده شوند.

  1. رویا داشتن مهم است اما از آن مهمتر «شجاعت» دنبال کردن آن است!

یکی از ویژگی های مهم کارآفرینی توانایی رویا پردازی است اما باید توجه داشت که معمولا رویاپردازی بیش از حد نیز افراد را از عملگرایی دور می کند. داشتن رویا امری ضروری است اما باید در یک سطح مشخص از آن دست کشید و اقدام به پیاده سازی آن کرد. تله ای که بسیاری از افراد به آن دچار می شوند یافتن ایده طلایی است. در نظر داشته باشید که چیزی به نام ایده طلایی هیچ گاه وجود نخواهد داشت! ایده ای طلایی است که بتواند مشکل تعداد زیادی از مردم را به نحو بهتر، سریعتر، آسان تر و یا کم هزینه تری حل کند! بنابراین به جای رویا پردازی و تعیین اهداف بزرگ غیر قابل دسترس، سعی کنید رویای کوچکی را پیاده سازی و بزرگ کنید!

<

این پست رو به اشتراک بذارین